Cilat ushqime mund t’ju ​​parandalojnë të humbni peshë? Kini kujdes për këto dy përbërës, pasi qelizat dhjamore rriten kur konsumoni shumë yndyrë dhe sheqer. Sheqeri i marrë në trup ka vetinë të bëhet energji për funksionimin e organeve të brendshme dhe ushtrime fizike, ose të bëhet dhjam i trupit nëse mbetet. Edhe nëse ka pak sheqer në ushqim në mëngjes dhe mesditë, ai metabolizohet dhe bëhet energji. Nëse shtoni ushqime të pasura me sheqer në darkën tuaj, nuk mund t’i përdorni gjatë gjithë ditës dhe t’i ktheni ato në dhjamë të trupit. Yndyra që përmbahet në ushqim është e njëjtë për sa i përket konsumimit në aktivitete të jetës dhe ushtrimeve fizike, apo ruajtja e tyre si yndyrë. Një nga arsyet për të fituar peshë është se dhjami që gëlltis mbetet në trupin tuaj pa u përdorur dhe bëhet yndyrë. Shtë e rëndësishme të konsumoni yndyrë në mëngjes dhe në mesditë, dhe të përmbaheni nga ngrënia e darkës. Një gjë për t’u theksuar në lidhje me sheqerin është se karbohidratet si orizi, buka dhe makaronat treten dhe thithin ngadalë, edhe nëse klasifikohen si sheqeri i njëjtë. Një lëndë ushqyese që shpesh merret si burim energjie janë karbohidratet. Sheqeri i përdorur si ëmbëlsia e pijeve joalkoolike dhe ëmbëlsirave është një sheqer që tretet shpejt dhe lehtësisht bëhet yndyrë. Për të humbur peshë, është e rëndësishme të rishikoni zakonet tuaja të ngrënies. Përveç uljes së kalorive, jini të vetëdijshëm për sasinë dhe kohëzgjatjen e ushqimeve të pasura me yndyrna dhe sheqerna.

コメントを残す

メールアドレスが公開されることはありません。 * が付いている欄は必須項目です

CAPTCHA